Jak na tRPG - Co to vlastně je?

17. dubna 2016 v 22:40 | Altair |  tRPG
Věříte na paralelní světy? Já ano. Stačí jen malý krok, abyste jich mohli dosáhnout. Nejsou tak nedostupné, jak se vědci domnívali, protože je tvoříme my sami. Každý řádek, který vzejde z naší klávesnice, ovlivňuje život několika dalších stvoření, které žijí tam na druhé straně. Svět už není tak jednotvárný, jak se zdá. Máme zodpovědnost za další životy a napínavé hrdinské činy, které vznikly v naší mysli a odehrály se v jiné dimenzi. Nejsme jednotvární, kreativita je naším heslem a společně pod našima rukama vyrůstá Příběh, který se proplétá s osudy dalších elfů, vlků nebo lidí. Bereme na sebe jiné rasy, vzhledy i povahy a nikdo nezůstane přesně takový, jako ve skutečnosti. Nezáleží na tom, kdo jsme v tomto světě, ale kdo jsme tam. Online a s jedinou zbraní, kterou lidé pokřtili pod jménem klávesnice.


Jinými slovy jsme hráči tRPG, pro které je psaní denním chlebem. Každá akce každé postavy spočívá v tom, co její autor sám napíše. A věřte, že to vůbec není nuda. Příběh je právě tak zajímavý, jak si jej vytvoří hráči. Textové RPG (role playing games, abychom si konečně rozebrali celé znění…) spojují herní svět inspirovaný různými tématy (nejčastěji fantasy, sci-fi, známými knižními tituly/filmy nebo zvířaty) s představivostí a kreativním psaním hráčů.
Textové RPG rozhodně nenadchnou každého kvůli řadě nedostatků. A řada lidí se v seznamech hráčů také dlouho neudrží. Hra žere čas jako vlk kus masa a pokud navíc nenávidíte psaní a nemáte žádné nápady nebo fantazii, rozhodně není dobrý nápad se do toho pouštět. Ale stejně podle mě nejvíce záleží na chuti a nadšení. I když vám nejde úplně kreativně psát a svět i komunita se vám natolik líbí, že se mermomocí chcete zapojit, rozhodně neváhejte a zkuste se zaregistrovat. Za pokus nic nedáte.
Také je dobré ovládat pravopis, aby z vašich příspěvků nevstávaly ostatním vlasy hrůzou. U některých tRPG by i admini sami potřebovali korektora… A neměli by se jen spoléhat na automatické opravy ve Wordu. Ten nikomu do hlavy nevidí a neví, jak lidé přemýšlí.
Důležitý je čas - všemocný a nepřemožitelný. Každá hra má požadavky týkající se aktivity nastaveny jinak, ale věnovat jí pouze jednu hodinu týdně je příliš málo. Ideální je kontrolovat hru každý večer a pravidelně odepisovat postavám, které s vámi příběhem prochází. Důležité je ostatní nezdržovat a reagovat co nejrychleji na jejich herní příspěvky. Pro mimořádné období neaktivity mají naše paralelní světy založen koutek s "omluvenkami", kam dáváte ostatním vědět kdy a kvůli čemu nebudete ve hře přítomni. I admini jsou normální lidé, kteří nesedí celé dny u počítače a neaktualizují obsah webových stránek. Mějte s nimi trpělivost, protože skutečnost je nakonec mnohem důležitější než průběh hry a virtuální svět samotný.
Pořád jste to nevzdali a tRPG vás zaujaly? Gratuluji. Pokud dokážete přijmout všechny nedostatky a máte dostatek nadšení se do psaní pustit, pak se podíváme ještě na to, co vám hra přinese dobrého.
Na pár hodin týdně se ocitnete v úplně jiném světě a budete přemýšlet úplně jinak a o jiných věcech, než ve skutečnosti. Když se začtete do společného příběhu a představíte si, v jaké situaci se vaše postava nachází, velmi rychle zapomenete na všechny starosti. Odreagování v kůži jiné postavy se mi zdá opravdu zajímavé a občas i poučné. Možná díky hře dokážete pochopit, proč lidé v reálu různě reagují.
Pokud je pro někoho psaní překážkou, tRPG mu ji pomohou překonat. Protože je hra celá založená právě na psaní, rozhodně si vylepšíte svůj vlastní styl a třeba začnete dostávat i lepší známky ze slohu. Můžete se tedy i hodně naučit zábavnou formou. Rodiče by podle mě měli čas strávený u textových her podporovat, protože si z nich každý aktivně zapojený člen hodně odnese v podobě lepších vyjadřovacích schopností.
A nesmíme zapomenout ani na skvělou komunitu, která se dokáže přizpůsobit a přijmout mezi sebe nové nadějné hráče. Často sdílí nadšení administrátorů a dokáží se do hry zapojit tak skvěle, že všechny baví a nabádá k dalšímu psaní.

Stojí tedy tRPG zato? Podle mě rozhodně. Vím, že to co do hry vložím, se mi vrátí. A jestli rádi čtete a píšete, ráda se s vámi setkám na některém z herních fór.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama